Peršokti prie turinio


Nuotrauka
- - - - -

Medžioklė su lanku ir arbaletu


  • Norint atsakyti būtina prisiregistruoti
Jokių atsakymų į šią temą

#1 Magnum

Magnum

    Administrator

  • 49 Pranešimai
Reputacija: 0

31 gruodžio 2015 - 10:23

Šiuolaikinė medžioklė arbaletais ir lankais
Šiuolaikinius lankus galima suskirstyti į 3 tipus:
1. tradiciniai (ilgieji arba įvairių tipų azijiniai-refleksiniai) lankai
2. olimpiniai lankai(angl. recurve)
3. skriemuliniai (arba blokiniai) lankai
Tradicinių medžioklinių lankų jėga yra nuo30kg., retais atvejais - iki 60kg. (tai beveik žmogaus fizinių galimybių riba). Medžiojant tradiciniais lankais (šaudoma be taikiklio) optimalus šūvis yra iš 15m.
Antrojo tipo lankai naudojami tiek sportui, tiek medžioklei.Sportinių įtempimo jėga neviršija 25kg, medžioklinių - tokiame pat diapazone kaip ir tradicinių lankų.
Atskirai vertėtų apsistoti ties skriemuliniais lankais. Šių lankų konstrukcijoje maksimaliai išnaudotos istorinių lankų ir šiuolaikinės mechanikos bei technologijų galimybės. Lanko konstrukcija tokia,jog trumpi ir stangrūs lanko pečiai įtempimo metu sukaupia tik dalį energijos,kita dalis akumuliuojama ekscentriškai pečių galuose besisukinėjančiuose skriemuliuose, kurie savo ruožtu kinetiškai per kabelius sujugti su temple Dėka šios sistemos lankui išlaikyti įtemptoje padėtyje reikia 60-80% mažesnės jėgos negu faktinė strėlės išmetimo jėga. Tokie lankai yra kompaktiški ir labai tinkami medžioklei sėlinant. Šūvis tokiu lanku yra komfortiškesnis, galima ilgiau taikytis ir laukti patogaus šūviui momento. Templę paleidus, lanko pečių jėgos grąžinami į pradinę padėtį skriemuliai (kitaip vadinami ekscentrikai) suteikia išmetamai strėlei papildomą pagreitį. Ekscentrikai atlieka, tik daug efektyviau, tą pačią funkciją kaip ir azijinio lanko "ragai" bei riesti olimpinio lanko pečių galai. Stambieji kanopiniai žvėrys medžiojami 30-36kg. tempimo jėgos skriemuliniais lankais. Didesnės (45kg ir daugiau) jėgos lankai gaminami pagal spec. užsakymus. Kaunamasis šūvio nuotolis - 50 m,optimalus šūvio nuotolis - 30 m. Taigi per tokį atstumą reikia prieiti prie žvėries arba tiek arti jį prisivilioti.
Yra sakoma, kad iš arbaleto ar lanko pašautas žvėris mirdamas taip ir nesupranta kas atsitiko. Ir tai panašu į tiesą. Taip sumedžioto laimikio kraujyje neaptinkama padidinto adrenalino kiekio, dėl to žvėriena yra kokybiškesnė Pati medžioklė suteikia gyvūnui daugiau šansų išsaugoti gyvybę, yra etiškesnė, o ir medžiotojui suteikia daugiau emocijų. Toks šūvis yra beveik begarsis ir neišbaido kitų netoli esančių gyvūnų. Lankas yra vienas iš sunkiausiai įvaldomų ginklų, reikalaujantis nemažų fizinių pastangų ir jėgos kontrolės. Šūvis iš jo yra jautrus bet kokiems nukrypimams nuo jėgų pusiausvyros tarp lanko ir lankininko. Taip pat būtinos pastovios treniruotės šaudymo įgūdžiams bei fizinei formai palaikyti. Kad šūvis būtų mirtinas, būtinai reikia pataikyti į širdies plotą.Strėlės antgaliui perpjovus stambiasias kraujagysles žvėris greitai nukraujavęs miršta, o pataikius į širdį tai atsitinka akimirksniu. Kuo gi ypatingas strėlės poveikis taikiniui ir kuo jis skiriasi nuo pavyzdžiui daug kartų didesnę energiją,ir dešimt kartų didesniu greičiu judančios iš medžioklinio karabino paleistos kulkos poveikio? Labai iškalbinga yra amerikiečių vienos iš garsiausių skriemulinių lankų gamintojos PSE kompanijos filmuota balistinių bandymų medžiaga. Iš to paties atstumo paeiliui 80 svarų(36 kg) jėgos skriemuliniu lanku ir medžiokliniu karabinu buvo šaudoma į pripiltą smėlio maždaug 2 litrų talpos plastikinį bakelį. Karabino kulka numuša bakelį nuo stovo, pramušus jo sienelę ji įstringa smėlyje maždaug bakelio viduryje. Pati kulka kontakto su bakelio sienele metu tiesiog sprogsta. Plyšus jos apvalkalui, smūgis išsiskirsto į didesnį bakelio plotą ir gesinamas viduje esančio smėlio(pataikius į žverį tai sukelia trauminį šoką). Šaunant lanku bakelis tik nežymiai pasislenka, o strėlė, pramušusi jį kiaurai nesumažėjusiu gričiu dingsta iš kadro. Medžioklė lankais bei arbaletais populiariausia yra JAV bei Kanadoje. Ten yra sukurta, sėkmingai daugelį metų veikianti, būsimų medžiotojų paruošimo sistema. Norintys medžioti apmokomi ne tik šaudyti lankais, bet ir supažindinami su medžioklės iš lanko būdais,išmoksta šaudyti ir gerai pataikyti į žvėrį iš įvairių padėčių. Medžiojama iš bokštelių arba prisėlinant prie laimikio. Taip pat iš valčių medžiojamos stambios žuvys. Medžiojamų žvėrių diapazonas platus:nuo švilpikų,įvairių paukščių iki elnių,briedžių, pilkųjų lokių,bizonų bei avijaučių (stambūs žvėrys paprastai medžiojami šiuolaikiniais skriemuliniais lankais ir arbaletais,nors yra atvejis kai paprastu. tradiciniu lanku buvo sumedžiotas net afrikinis dramblys!).

Šiuolaikiniai medžiokliniai arbaletai kaip ir lankai yra efektyviausios skriemulinės konstrukcijos, jie yra gerokai greitesni už istorinius analogus, aprūpinti optiniais taikikliais. Medžioklinių arbaletų jėga yra 70-90kg, tačiau šiuolaikinių technologijų ir konstrukcijos naujovių dėka tokios jėgos užtenka, kad strėlė pasiektų reikalingą medžioklei greitį. Kaunamojo ir optimalaus šūvio atstumai tokie pat kaip ir skriemulinių lankų. Šiuolaikiniai pjaunantys ir ekspansyviniai antgaliai yra maksimaliai efektyvūs tiek šūvio iš lanko,tiek iš arbaleto atveju. Medžioklinių antgalių kūrimui ir nuolatiniam tobulinimui skiriama labai daug dėmesio: tai ir konstruktyviniai pjaunančių paviršių optimizavimo (pavyzdžiui įvairių formų pjūklinės briaunos kaulams prakirsti, ekspansyvinių antgalių pjaunančios plokštumos, atsilenkiančios tik strėlei pramušus žvėries krūtinės lastą) ieškojimai, bandymai aerodinaminiuose vamzdžiuose, stengiantis sumažinti neigiamą oro pasipriešinimo poveikį ir daug kitų darbų.

Belieka tik apgailestauti, kad mūsų krašte medžioklė šiais egzotiškais ginklais neišsivystė Taip atsitiko, nes medžiotojų būreliuose nėra medžioklės šiais ginklais specialistų,kaip to pasekmė - nebuvo sukurtos sąlygos kokybiškai paruošti norinčius kultivuoti šią medžioklės rūšį. Medžioklė lankais bei arbaletais yra brangesnė negu šautuvais ir reikalauja itin gero teorinio bei praktinio pasiruošimo. Be abejo šios aplinkybės taip pat neprisidėjo priė jos išpopuliarėjimo ir nuo 2004 metų, Lietuvai įstojus į Europos sąjungą, medžioklė arbaletais ir lankais pas mus buvo uždrausta. Tuo pačiu buvo nuskurdinta ir pati medžioklė kaip nematerialaus istorinio ir kultūrinio paveldo dalis, bei atimta galimybė atgaivinti mūsų krašte buvusias senovėje tokios medžioklės tradicijas.


0 vartotojai(-ų) skaito šią temą

0 nariai(-ių), 0 svečiai(-ių) ir 0 slapti(-ų) nariai(-ių)